Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Czyszczenie hal produkcji maszyn wymaga specyficznej wiedzy Polska Izba Gospodarcza Czystości radzi
(2020-08-24)

 

Czyszczenie hal produkcyjnych_PIGC.jpg


Czyszczenie hal produkcyjnych zawsze wymaga odpowiedniej wiedzy, doboru sprzętu oraz środków chemicznych. Istnieją jednak branże, w przypadku których należy wziąć pod uwagę szczególną specyfikę zabrudzeń. Jedną z nich jest produkcja maszyn – w tym samochodów, maszyn rolniczych i sprzętu mechanicznego. Jak utrzymać w czystości takie przestrzenie radzi ekspert, Paweł Szybisz, Prezes DIP Cleaning, jednej z firm członkowskich PIGC.

1.      Po pierwsze – co ze smarem?

Gdy mamy na myśli smar, wyobrażamy sobie plamy. To jednak nie wszystko. W pomieszczeniach służących do produkcji części samochodów czy innych maszyn tłuszcz jest wszechobecny. Całe podłogi pokryte są olejem i chłodziwem, ponieważ substancja przenoszona jest na butach i wózkach, a następnie wcierana w całą powierzchnię. Zanim określimy sposoby czyszczenia, należy wziąć pod uwagę prewencję. Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się tłustych substancji po całym zakładzie, stosujmy maty, które wychwycą zabrudzenia przed wejściem do pomieszczeń biurowych lub socjalnych. W ten sposób ochronimy powierzchnie, które mogłyby potencjalnie być trudno zmywalne.

2.      Proste ZASADY

A pierwsza z nich, jest taka, że do czyszczenia powierzchni produkcyjnych używamy środków o charakterze silnie zasadowym. Łatwość usuwania tłustych zabrudzeń zależy od tworzywa, jakim pokryta jest podłoga. Jeśli mamy do czynienia z żywicą lub farbą epoksydową, proces czyszczenia zabrudzeń na bazie oleju będzie przebiegał łatwej. Wyzwaniem będzie natomiast usunięcie ich z betonu, który ma naturalną skłonność do absorbcji substancji wgłąb struktury. Istotne jest zatem, by wybrany przez nas produkt chemiczny zamykał mikropory, zapobiegając ponownemu zabrudzeniu.

3.      Zamgławianie – tak czy nie?

Tak, ale w przestrzeniach biurowych. Tam ta metoda doskonale spełni swoje zadanie. Na hali produkcyjnej środek, którym byśmy zamgławialinie miałby styczności z zabrudzonym olejem podłożem. A co za tym idzie, nie spełniłby swojego zadania – czyli dezynfekowałby tych powierzchni w sposób skuteczny. Rekomendowane są zatem tradycyjne sposoby czyszczenia. Czyli jakie?

4.      GRUNT to maszyny

Podłogi hal produkcyjnych należy czyścić za pomocą maszyn z odpowiednio dobranym zestawem środków chemicznych oraz padów.Unikamy czyszczenia ręcznego ze względu na duże powierzchnie. Jakie pady? Wszystko zależy od powierzchni. Przykładowo: żywicę najskuteczniej wyczyścimy padami niebieskimi, beton pokryty farbą epoksydową – szczotkami, a beton – padami zielonymi. Na oporne zabrudzenia stosujemy pady z melaminy, które, choć nie gwarantują oszczędności, pozwolą jeszcze szybciej i skuteczniej usunąć zabrudzenia. Jeśli chodzi o chemię, wszędzie stosujemy środki zasadowe.

Na koniec pozostaje zagadnienie weryfikacji jakości wykonanej pracy związanej ze sprzątaniem hali – jeśli pracę zlecamy zewnętrznej firmie sprzątającej. Niezwykle ważne jest wyraźne wskazanie obszarów, jakie mają zostać posprzątane oraz określenie czasu, w jakim powinna zostać wykonana praca. To już przed samą realizacją działań. Wcześniej - pomocne mogą być także certyfikaty, które stanowią drogowskaz przy wyborze odpowiedzialnej, dobrze wykwalifikowanej firmy sprzątającej. Wiarygodnym potwierdzeniem kompetencji jest program Gwarant Czystości i Higieny, opracowany przez Polską Izbę Gospodarczą Czystości i renomowaną jednostkę audytującą TÜV Rheinland Polska Sp. Pozwala on na weryfikację jakości usług firm działających na rynku i nadanie najlepszym certyfikatu, który wyraźnie wskazuje poziom kompetencji przedsiębiorstwa i jego pracowników we wszystkich obszarach.

Kontakt dla mediów:
Aneta Wilbrandt
Dyrektor Biura Zarządu PIGC
Mail: aneta.wilbrandt@pigc.org.pl

Agnieszka Nowakowska
Senior PR Manager, Pełka 360
Tel: 600 073 558

Mail:
agnieszka.nowakowska@epcreatives.pl

Polska Izba Gospodarcza Czystości wraz z TUV Rheinland Polska sp. z o.o. przyznaje certyfikat jakości – „Gwarant Czystości i Higieny” , który wyróżnia firmy z branży na tle konkurencji.

Organizuje branżowe targi, na które zaprasza firmy aktywne w sektorze utrzymania czystości, w tym fundusze inwestycyjne, zarządców i właścicieli nieruchomości. PIGC współdziała z organizacjami przedsiębiorców – Federacją Przedsiębiorców Polskich i innymi w celu wypracowywania wspólnych inicjatyw związanych z uwarunkowaniami prawnymi korzystnymi dla przedsiębiorców branży utrzymania czystości.

PIGC jest wydawcą czasopisma Forum Czystości, którego celem jest popularyzacja i promowanie nowości technologicznych oraz prawnych z branży czystości.  Izba współpracuje z największą branżową organizacją na świecie – ISSA – The WorldwideCleaningIndustryAssociation (ISSA).